Na jednom tatuu, koji je trijumfalno prodefilovao scenom Miksera 9. oktobra 2015. godine, na koncertu posvećenom tridesetogodišnjici radio emisije Tajanstveni Voz koji se održao u okviru 4. festivala Paralel, pisalo je: „Rock’n’roll is here to stay“. Ništa tačnije ne opisuje zbivanja te večeri nego taj stih Aleksa Čiltona preuzet iz njegove legendarne pesme „Thirteen“. Rokenrol je u petak uveče bio u Savamali. Njegovo prisustvo je bilo toliko intezivno da mi se čini da će tamo ostati zauvek. Derutna savamalska zdanja će u godinama koje dolaze šaputati onima koji budu umeli da čuju: „We are the sons of no one, bastards of young, daughters and sons“ ili „Roadrunner once, roadrunner twice, I’m in love with rock’n’roll and I’ll be out all night“.
Društvene mreže i drugi mediji su tokom vikenda obaveštavali o velikom uspehu ovog koncerta. Zašto je to tako? U čemu je tajna? Kao autor emisije Tajanstveni Voz i jedan od inspiratora koncerta svakako ne mogu da dam tačan i objektivan odgovor na ta pitanja. Čini mi se, ipak, da je važno napomenuti jednu stvar. Tokom koncerta došlo je, meni se čini, do jedinstvenog približavanja između muzike, izvođača i publike. Stvari su se spojile nekako, sve je postalo jedno: i pesme i muzičari i oni koji su slušali. Granice su se izbrisale, razlike nestale. To jedinstvo je proizvelo alhemijsku reakciju: u Mikser Hausu se pojavio duh rokenrola. Ne znam odakle je izašao. Da li iz onih pojačala, iz one fantastične Rickenbacker gitare koju je Kole svirao, iz miliona popijenih pivskih flaša, iz svih onih lepih nota poređanih u najlepšem mogućem redu u odbranim pesmama, iz Katinog veličanstvenog glasa koji je krov dvorane bacio u Savu, iz Duletovog bariton saksofona koji rušio zidove i nosio preko velikih reka u daljinu i mrak?
Bilo kako bilo duh je bio tu. Prožeo je prisutne. Sve je – Mikser Haus, ozvučenje, publika, muzičari, gostujući pevači, Savamala – odletelo u nebesa, kao na Šagalovim slikama. Žestoka rok muzika je sve nosila u rokenrol raj čija su vrata bila širom otvorena. Tokom tog tripa svako od prisutnih uspeo je da pronađe najlepši deo sebe. Rok muzika je to omogućila.
Bend je bio savršen. Uvežban, predan, pun entuzijazma. Električne gitare su rezale kao zla sečiva u zatvorskim tučama, bubanj je pulsirao u suludom ritmu „poslednje parne lokomotive koja piči šinama koje ne vode nikuda“, bas je pod noge poturao put koji je vodio u predele za koje nismo znali ni da postoje, klavijature su postale „stepenište za nebo“. Damjan i Vlada P. su prava otkrića. Priča se o njima ovih dana. Milica i Marko takođe. Mladi, lepi, daroviti, zaljubljeni u muziku. Kole je rok zvezda, to znamo. Svoje razumevanje rok muzike, predanost i entuzijazam je lako preneo na članove benda. Vlada M, čovek koji je u direktnom, celodnevnom kontaktu sa duhom rok muzike, bio je neukrotiva snaga ovog benda.
Gosti-pevači su sa istom ljubavlju i elanom pristupili ponuđenim pesmama, pronašli u njima sebe i rokenrol, stavili svoju izvođačku veštinu u službu događaju u kojem su učestvovali. Svi, od najmlađih, željnih muzike i svirke, do dokazanih i provrenih, su zdušno odradili svoj posao, svako je ostavio srce na sceni. Publika je umela to da ceni i voli. Kontakt je odmah uspostavljen, pesme su postale lozinke po kojima smo se prepozanavali, voz se zakotrljao u noć, „train kept a-rolin’, all night long“.
Dok je Bojan Slačala plesao svoj pakleni ples, sa rukama podignutim iznad glave kao vudu vrač na njuorleanskom Kongo skveru, u poslednjoj numeri večeri, onom sa kojom je Tajanstveni Voz započeo svoje putovanje pre 30 godina, „Add It Up“ od Violent Femmes, osetio sam kako mi se jedna suza skotrljala niz lice. Ona je najbolji izraz radosti i oduševljenja ovim koncertom. I zahvalnosti svima koji su ga omogućili i izveli.
Set lista:
1. Kralj Čačka – Hometown Blues (Steve Earle)
2. Ana-Marija – The Train Kept A-Rollin’ (The Yardbirds)
3. Boris Mladenović – Roadrunner (The Modern Lovers)
4. Toma Grujić – Eight Miles High (The Byrds)
5. Magdalena Belić – Starry Eyes (Roky Erickson)
6. Milan Glavaški + Ika + Marko Ćebić – California Stars (Billy Bragg & Wilco)
7. Vladimir Kolarić-Kole – Brass Buttons (Gram Parsons)
8. Milan Glavaški – The Ballad Of El Goodo (Big Star)
9. Milutin Petrović – Blood Bank Blues (Jack-O & The Tennessee Tearjerkers)
10. Ika + Marko Ćebić – Little Things In Life (Green On Red)
11. Katarina Jovanović – Ramblin’ Rose (MC5)
12. Vladimir Marinović – Amphetamine (Steve Wynn)
13. Ana Ćurčin – Chase The Blues Away (Tim Buckley)
14. Dukat – Old Man (Neil Young)
15. Vladimir Kolarić-Kole + Ana – Blue (The Jayhawks)
16. Damjan Babić – Son Of Sam (Elliott Smith)
17. Katarina Jovanović: If I Needed You (Townes Van Zandt)
18. Đurđa Stanković – There Is An End (The Greenhornes)
19. Srđan Đile Marković – The Fire Of Love (The Gun Club)
20. Vladimir Kolarić-Kole – Bastards Of Young (The Replacements)
21. Ognjenka Lakićević + Bubi – Freak Scene (Dinosaur Jr.)
22. Damjan Babić – Pig (Sparklehorse)
23. Boris Vlastelica – I’m Through With White Girls (The Dirtbombs)
24. Boško Mijušković – Girl Who Lives On Heaven Hill (Husker Du)
25. Bojan Slačala + Dule Petrović – Thursday (Morphine)
26. Romana Slačala – Fade Into You (Mazzy Star)
27. Srđan Gojković-Gile – I Shall Be Released (Bob Dylan)
Bis
28. Vladimir Kolarić-Kole – True Love Will Find You In The End (Daniel Johnston)
29. Bojan Slačala – Add It Up (Violent Femmes)
Komentari
Miner
16/10/2015 at 4:49 pm
Uh,kakva lista.ŽS hvala Vam na emisiji.